GENEL BAŞKAN ÇELİK, ÇİFTÇİ TV´DE ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

GENEL BAŞKAN ÇELİK, ÇİFTÇİ TV´DE ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 5 Ocak 2022 tarihinde Çiftçi TV de Taner Öztürk'ün hazırlayıp sunduğu "Çiftçiden Haber" programına görüntülü bağlanarak küçükbaş hayvancılık gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Çelik programda daha önce kamuoyuna açıkladığı Tarım Bankası ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak bu konuda adımların biran önce atılmasını istedi. Çelik, geleceğe yatırımın en sağlıklı yolunun tarım bankasının kurulmasıyla atılacağını bu sayede ülkenin tüm insanlarının kazançlı çıkacağını söyledi.

Çelik, aşırı yükselen yem fiyatlarına da dikkat çekerek yem fabrikalarının çok iyi bir şekilde denetlenmesi gerektiğini ve bir defaya mahsus kış ayları için yetiştiricilere hibe yem desteği verilmesini Bakanlıktan talep etti. Çelik ayrıca çiftçilerin bağ-kur primlerini ödeyebilmesi için makul seviyelere çekilmesini aksi halde zaten azalmakta olan çiftçi sayısının daha da azalabileceğine işaret etti.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, koyun keçi sütünün ana sütüne eş değer olduğunu ama Ulusal Süt Konseyince değerlendirmeye alınmadığına vurgu yaparak Koyun Keçi Süt Konseyi kurulması talebinde bulundu.

Karkas et için yasal mevzuatların da yeniden düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Çelik, kasapların sakatatları gözardı ederek yetiştiricilerden hayvanlarını satın aldığını ancak şu an ciğer başta olmak üzere sakatatın yok satıldığını sözlerine ekledi.

Genel Başkan Çelik, sektörde yaşanılan tüm olumsuz şartlara rağmen küçükbaş hayvan varlığının 57 milyona çıkarıldığından bahsederek 2022 yılı hedeflerinin 75 milyon olduğunu belirtti. Çelik, yetiştiricileri her ne olursa olsun üretmekten vaz geçmemeye davet ederek sektörün birçok konusunda çeşitli değerlendirmelerde bulundu.Etiketler : Nihat Çelik