ÇELİK, AKİT TV CANLI YAYININA TELEFON BAĞLANTISI İLE KATILDI

ÇELİK, AKİT TV CANLI YAYININA TELEFON BAĞLANTISI İLE KATILDI

Ankara-14.04.2021 - Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Akit TV'de yayınlanan "İş ve Ekonomi" programının canlı yayınına telefon bağlantısı ile katıldı.

Genel Başkan Çelik, Ramazan ayında et fiyatlarının tek başına bir yükselişte olmadığını genel olarak gıda fiyatlarında ciddi bir artış yaşandığını belirtti.

Çelik, şunları kaydetti:

 "Bizler hem üretici hem de tüketici adına üzülüyoruz. Tarladan gelen ürünün fiyatı belli, yetiştiricinin sattığı karkas etin fiyatı belli. Ama maalesef bu gıdalar marketlere ulaşana kadar ciddi rakamlara ulaşıyor. Kimileri pandemiyi kimileri de döviz kurlarındaki artışı bahane ediyor. Üreticiler ve tüketiciler adına konuşuyorum; gıda fiyatlarına acilen müdahale edilerek, taban ve tavan fiyat belirlenmelidir. Kontrol mekanizması kurulmalı, kayıt dışı alım satım da yapılmamalıdır. Bu şekilde kazanan ne üretici, ne tüketicidir; sadece aracıdır. Basın mensupları et fiyatlarını kasaplara, marketlere sormamalı, üretici ve tüketiciye sormalıdır. Üreticinin elinden kaç liraya çıkıyor, markete gelene kadar kaç lira oluyor. Aradaki farkın kapatılması için devletimizin fahiş fiyatlara müdahale etmesini talep ediyoruz."

Yerel yönetimlerle ilgili beklentilerini de dile getiren Çelik, tarıma ayrılan bütçe kalemlerinin artırılması ve başka yerlere aktarılmaması gerektiğini vurguladı.

Tüketicinin gıda güvencesinin sağlanabilmesi ve kendi kendine yeten bir ülke konumuna gelinmesinin büyük önem taşıdığını aktaran Genel Başkan Çelik, "Mesela özellikle kış aylarında Büyükşehir Belediyelerindeki Kırsal Hizmetler Daire Başkanlıkları üreticilere yem desteği vermelidir. Taşrada, kırsalda hayvancılık yapan yetiştiricilerimiz için ellerindeki bütçe kalemlerinden hayvan alımı yapılmalıdır. İnsanlara balık yemeyi değil balık tutmayı öğretmemiz lazım." dedi.

Yerel yönetimlerin ihtiyaç sahipleri için Ramazan aylarında açtıkları iftar çadırlarını pandemi nedeniyle açamadıklarını söyleyen Çelik, bir çağrıda bulundu:

"Belediye başkanlarına, yerel yönetimlere ve durumu iyi olan iş insanlarına sizin aracılığınızla sesleniyorum: Bu ayın feyzinden iyi faydalanın. İhtiyaç sahiplerine Ramazan paketleri ulaştırın. Gıda paketlerinin içerisine et ve süt ürünleri de ekleyin. Kendi soframızda nasıl iftar açıyorsak, yardım paketlerinde de o ürünler olsun."

Küçük aile işletmeciliğinin önemine de dikkati çeken Çelik, insanların doğduğu yerde doymasının hayati önem taşıdığını söyledi.

Çelik, şöyle devam etti:

"Zaman zaman dile getirdiğimiz gibi, gıdanın ne kadar stratejik olduğunu pandemi döneminde daha iyi gördük. Vatandaşlarımızın gıda güvencesinin sağlanabilmesi açısından hiç durmadan üretmeye ihtiyacımız var. Bu nedenle de küçük aile işletmelerinin desteklenmesi çok önemli. Küçük aile işletmelerine pozitif ayrımcılık yapılması gerekiyor. Biz bu konuyu çok önemsiyor ve destekliyoruz."Etiketler : ÇELİK , AKİT TV CANLI YAYININA TELEFON BAĞLANTISI İLE KATILDI