ÇELİK, İŞ VE EKONOMİ PROGRAMINA KONUK OLDU

ÇELİK, İŞ VE EKONOMİ PROGRAMINA KONUK OLDU

Ankara – 19.03.2021 – Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Akit TV’de Hasan Aslan’ın hazırlayıp sunduğu “İş ve Ekonomi” programının canlı yayın konuğu oldu.

Genel Başkan Çelik, programda meraya dayalı bir sektör olan küçükbaş hayvancılığın en önemli sorunlarından birinin çoban sorunu olduğunu, çobanlık mesleğinin özendirilmesi, saygın hale getirilmesi ve çobanların hayat kalitelerinin yükseltilmesi gerektiğini ifade etti.

Kente göçün önlenebilmesi adına kırsalın kalkındırılması, kentteki eğitim, sağlık, sosyal güvence gibi imkânların, kırsalda da kentle aynı koşullarda sağlanması zorunluluğu olduğunu belirten Çelik, bunlar olmadığında gençlerin kırsalda tutulamayacağını söyledi.

Yetiştiricilerin yaşadığı sorunları ve sıkıntıları sahada birebir gördüklerinin altını çizen Genel Başkan Nihat Çelik, şu anda 270 bin işletmeye sahip olduklarını, kısa vadede de en az 50 bin çoban istihdamı daha sağlanması gerektiğini bildirdi.

Çelik şöyle devam etti:

“Önceliğimiz tabii ki bu işi yapmak isteyen vatandaşlarımızdan yana. Ancak kırsalda nüfus azaldı. Özellikle gençler kırsalda kalmak istemiyor. Mesleğin zorluğu itibarıyla vatandaşlarımız artık bu işe sıcak bakmıyor. Dolayısıyla çoban sorununa en kısa sürede çözüm bulunması lazım. Bu bakımdan vatandaşlarımızı mağdur etmeden, önceliği vatandaşlarımıza vererek, açığı Afgan çobanlarla kapatabiliriz diye düşürüyoruz. Bu çerçevede Afgan çobanlara çalışma izni verilebilir. Ancak bu izin sadece çobanlıkla sınırlı kalmalıdır. Çobanlık dışında başka bir iş yapmamalılar çünkü ülkemizde birçok işsiz genç var.

Bu konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürümüz Sayın Dr. Savaş Ünlü ile de görüşerek taleplerimizi ilettim. Nihai kararı verecek mercii ilgili bakanlıklarımızdır.

“Kendi kendimize yeten bir ülke olmamız gerekiyor. Üretim olmadan tüketim olmaz.”

Pandemiye rağmen küçükbaş hayvan sayısının arttığına, yetiştiricilerin, çiftçilerin zor koşullarda bile üretime ara vermeden devam ettiğine dikkati çeken Çelik, “Kendi kendimize yeten bir ülke olmamız gerekiyor. Üretim olmadan tüketim olmaz. Küçükbaş hayvan varlığımızda Avrupa'da birinci sıradayız. Hedefimiz dünyada birinci olmak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin salgının ilk gününden itibaren vatandaşların gıda güvenliği ve tedarikinde en ufak bir aksaklığın oluşmasına müsaade etmediğini ifade eden Çelik, şunları söyledi:

“Bu zor süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımız destekleme ödemelerini öne çıkararak, bize üretime ara vermeyin talimatlarını verdiler.

Bizler de başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği talimatlar ve Bakanlığımızın destekleri doğrultusunda çalışmalarımızı nüfus başına bir küçükbaş hayvan olacak şekilde yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.”

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Merkez Birliği olarak il birlikleri ile birlikte gece gündüz demeden çalıştıklarını söyleyerek, hayvan hastalıklarıyla etkin mücadele, küpesiz hayvanların küpelenmesi gibi sorunların çözümü noktasında da Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili genel müdürlükleriyle temasta bulunduklarını ifade etti.

Çelik programda son olarak, destekleme ve birlik mevzuatlarında değişiklik yapılması, birliklerin kurumsal yapıya kavuşturularak daha çok proje üretmesinin sağlanması konularına da değindi.Etiketler : ÇELİK , İŞ VE EKONOMİ PROGRAMINA KONUK OLDU