GENEL BAŞKAN ÇELİK, KON TV DE TARIM MASASINA KONUK OLDU

GENEL BAŞKAN ÇELİK, KON TV DE TARIM MASASINA KONUK OLDU

Ankara - 31.12.2020 - Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Recep Cingöz moderatörlüğünde KON TV'de yayınlanan "Tarım Masası" programının canlı yayın konuğu oldu.

Programa videokonferans yönetmiyle bağlanan Çelik, küçükbaş hayvancılık sektörü açısından 2020 yılının son değerlendirmesini yaparken,  2021 yılı hedeflerini de aktardı.  

Çok zor ve olumsuz olaylarla dolu bir yılın geride bırakıldığığını ifade eden Çelik,  konuşmasının başında "2021 yılının dünyadaki tüm insanlara, ülkemize ve dolayısıyla vatandaşlarımıza, üreticilerimize, yetiştiricilerimize, çiftçilerimize ve ailelerine sağlık, mutluluk, huzur getirmesini temenni ediyor, bereketli bir yıl olmasını diliyor, şahsınızda KON TV ailesinin de yeni yılını kutluyorum." dedi.

Genel Başkan Çelik, 2020 yılının değerlendirilmesiyle ilgili şu ifadelere yer verdi:

"Sadece ülke olarak değil tüm dünya açısından 2020 yılı çok zor geçti. Son verilere göre Dünyada Türkiye nüfusu kadar yani 82 milyona yakın insan Covid-19’a yakalandı, 1 milyon 800 bin civarında insan da hayatını kaybetti. İşin insani boyutu 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana görmediğimiz kadar vahim. Ekonomik ve sosyal boyutuna gelince, tüm dünya büyük bir krize girdi. İnsanlar eve kapandı. Ekonomik faaliyetler hastalığın pik noktasına kadar geldi. Milyonlarca insan işsiz kaldı. Gıda ve sağlık hizmetlerine ulaşma dünyanın en büyük sorunu haline geldi.

Sektörümüz açısından bakarsak, 2020 yılında tarım ve hayvancılık olumsuz söylentilerin tersine pandemiden çok fazla etkilenmedi. Sektörümüz yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,1, ikinci çeyreğinde yüzde 4,3, üçüncü çeyreğinde yüzde 6,2 büyüdü. Esasen 2018’in ikinci çeyreğinden bu yana 9 çeyrektir büyüyen bir tarım ve hayvancılık sektörümüz var.

Sektörümüz 2018 yılında yıllık bazda yüzde 2,1, 2019 yılında yüzde 3,7 büyüme gösterdi. 2018 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 3, geçen yıl yüzde 0,9 büyümüştü. Görüldüğü gibi sektör olarak genel ekonominin üzerinde bir büyümeye sahibiz.

Bu yıl 9 aylık dönemde de tarım ve hayvancılıkta büyüme pandemiye rağmen yüzde 5,3 gibi bir artış sağlanmıştır."

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli'nin, pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte üretime ara verilmemesi yönünde talimat verdiğinin altını çizen Genel Başkan Nihat Çelik, üreticinin de artan girdi maliyetleri başta olmak üzere her türlü zorluğa rağmen hükümetin ve Bakanlığın destekleriyle üreterek ülke nüfusunun gıda güvencesini sağladığını belirtti.  

Çelik, 2020 yılının küçükbaş hayvancılık sektörü açısından hamle yılı olduğunu bildirerek, "2021 yılının da küçükbaş hayvancılıkta zirve yılı olacağını düşünüyoruz. Umuyoruz ki öyle olur." dedi.

Çelik sözlerine şöyle devam etti:

"Asıl teşekkürü sıcak, soğuk, kar, kış, yağmur, çamur demeden gecesini gündüzüne katarak çalışan 83 milyon ülke nüfusunun ve ülkemize gelen 14-15 milyon turistin gıda güvencesini sağlayan tüm üretici, yetiştirici ve çiftçilerimize etmeliyiz. Onlara minnet borçluyuz.

Bunun yanı sıra hükümetimizin ve Bakanlığımızın da verdikleri destekle 2020 yılında insanlığa musallat olan bu salgın sürecini şimdilik olumlu bir şekilde atlattık.

Sektörümüze verdiği bu katkı ve desteklerinden ötürü, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Pakdemirli’yi, Merkez Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu üyelerimle, 80 il birliğimiz ve 270 bin yetiştiricimiz adına ziyaret ettik.

Sayın Bakanımızın başkanlığında gerçekleştirdiğimiz toplantıda Bakan Yardımcımız Sayın Mehmet Hadi Tunç ve Hayvancılık Genel Müdürümüz Sayın Zekeriyya Erdurmuş da hazır bulundu. Bizler Sayın Bakanımıza sektörümüzün sorunlarını dile getirirken, 2021 yılını küçükbaş hayvancılıkta nasıl zirve yılı yapacağımız hususundaki düşüncelerimizi de ilettik. Kendilerine sorunlarımızın çözümü noktasındaki yaklaşımları için teşekkür ediyorum."

"Biz de her zaman olduğu gibi bundan sonraki süreçte de yetiştiricilerimizle, çiftçilerimizle, üreticilerimizle Bakanlığımız arasında köprü vazifesi görmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullanan Genel Başkan Çelik, sorunların çözümünün ve başarıya giden yolun sahaya inmek olduğunu belirtti.

Sahaya inmeden masa başında, sorunların çözümünün mümkün olmadığına dikkat çeken Çelik, "Sayın Bakanımız bizlere yol açıyor. Gerçekler ortadadır. Hükümetimiz sektörümüzü desteklemek için elinden geleni yapıyor. Mesela küçükbaş hayvancılıktaki destekleme kalemlerimiz 1 iken 10'a çıktı. Bunlar çok önemlidir." dedi.

Küçükbaş hayvancılığın meraya dayalı bir hayvancılık olduğunun, bu nedenle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın özellikle göçer hayvancılıkla ilgili çalışmalar yapacağının bilgisini veren TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, "Bakanlığımız 2021 yılının ilk aylarında geçici barınaklara %50 hibe sağlayacaktır. Görüşmelerimizde bu konuda da bir düşünce birliğine vardık." ifadelerini kullandı.

Çelik ayrıca, belediyelerin kırsal kalkınma ve hayvancılığı geliştirme amacıyla ayrılmış bütçeleri olduğunu, yerel yönetimlerde ayrılan bu bütçe kalemlerinin yerinde kullanması gerektiği bilgisini verdi.

Programda Merkez Birliği'nin 2021 hedeflerini de aktaran Çelik, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

"Son olarak diyoruz ki, biz birlikte daha güçlüyüz, ne olursa olsun tek yumruk olmalıyız. Üretim artarsa ülkemiz büyür, ülke tarımı artarsa Türkiye büyür. Hedefimiz dışa bağımlı kalmadan kendi kendine yeten bir ülke olmamızdır. Ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlamak, 83 milyon nüfusumuzun gıda güvencesini sağlamak bizim için her şeyden önemlidir.

Koyun keçi ülkemizin milli meselesidir. 2019 yıl sonundan 2020 yılı Haziran sonuna kadar, küçükbaş hayvan sayımızı pandemiye rağmen 6,5 milyon baş artırdık.

Biz, 80 İl Birliğimiz, ilçelerdeki irtibat bürolarımız ve 270 bin yetiştiricimizle bir bütünüz. İl Tarım Müdürlüklerimizle, Bakanlığımızla uyum içinde çalışıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle ekran başında değerli vakitlerini bizlere ayıran izleyicilerimize, benden sonraki bütün konuklara sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. 2021' in ülkemiz için bereketli, huzurlu ve her şeyden önemlisi sağlıklı bir yıl olmasını temenni ediyorum."

Programa telefon bağlantısıyla katılan Konya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Başkanı ve aynı zamanda TÜDKİYEB Denetleme Kurulu Üyesi olan Fettah Öztürk ise 2020 yılı değerlendirmesinin Genel Başkan Nihat Çelik tarafından yapıldığını belirterek Konya özelinde yaptıkları çalışmalar hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Başkan Öztürk 2020 yılının Konya açısından şanslı bir yıl olduğunu ifade ederek, "2020 yılında koç teke istasyonumuzu inşa ederek faaliyete geçirdik. 1300 baş koç satışımız oldu. Şu an ise bin baş koçumuz yetiştiricilerimize satılmak üzere hazır bir şekilde bekliyor." dedi.

 


Etiketler : GENEL BAŞKAN ÇELİK , KON TV DE TARIM MASASINA KONUK OLDU