2019 ANAÇ KOYUN KEÇİ DESTEĞİNDE YETİŞTİRİCİLERE BİR ŞANS DAHA

2019 ANAÇ KOYUN KEÇİ DESTEĞİNDE YETİŞTİRİCİLERE BİR ŞANS DAHA
Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Çelik, 2019 yılı anaç koyun keçi destekleri için 1 Kasım 2019'a kadar başvuruda bulunamayan yetiştiricilerin, 12-17 Şubat döneminde müracaatlarını yapabileceklerini bildirdi.
Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş hayvancılık sektörüne verilen desteklerin hayvan sayısının artması için önemli olduğunu söyledi. Küçükbaş hayvancılıkta birçok destek ve katkıların olduğunu belirten Çelik, anaç koyun keçi başına da 25 lira destek verildiğini ifade etti.
Çelik, 2019'a ait anaç koyun keçi desteği için başvuruların 1 Kasım 2019'da sona erdiğini hatırlatarak, "Çeşitli sebeplerden dolayı 2019 yılı anaç koyun keçi destekleme başvurusunda bulunamayan yetiştiricilerin mağduriyetini gidermek amacıyla Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli'den bir talebimiz oldu. Bakanımız Pakdemirli de bu talebimize olumlu bakarak, Koyun Keçi Bilgi Sistemi'nin 12-17 Şubat döneminde tekrar açılacağını bildirdi. Dolayısıyla çeşitli sebeplerden dolayı anaç koyun keçi desteklemesi için müracaatta bulunamayan yetiştiricilerimiz, başvurularını 12-17 Şubat döneminde sisteme kaydedilebilecek. Yetiştiricilerimizin destekleme ödemelerinden faydalanabilmesi için 17 Şubat'ı geçirmemeleri noktasında hassasiyet göstermelerini bekliyoruz." dedi.
Koyun Keçi Bilgi Sisteminin bir hafta daha açık olmasının destekleme kapsamına girecek hayvan sayısında artışı beraberinde getireceğine işaret eden Çelik, "Geçen yıl, 2018 destekleri kapsamında 187 bin 209 yetiştiriciye 21 milyon 495 bin 428 anaç koyun keçi için 537 milyon 385 bin 700 lira ödeme yapıldı. Bir önceki destek ödemesinde ise 180 bin 54 yetiştiriciye ödemede bulunulmuştu." diye konuştu. 
Küçükbaş hayvan sayısının artması için üretici ile yetkililer arasında köprü olmaya devam edeceklerini vurgulayan Çelik, söz konusu destek ödemelerinin en kısa sürede yapılması için talepte bulunduklarını dile getirdi. Çelik, başvuru sürecinde bağlı birliklerin çalışmalarını titizlikle sürdüreceğini belirterek, "Sistemin tekrar açılmasıyla yarım milyon hayvanın daha kaydedilmesini bekliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
   


Etiketler : 2019 ANAÇ KOYUN KEÇİ DESTEĞİNDE YETİŞTİRİCİLERE BİR ŞANS DAHA