GENEL BAŞKAN ÇELİK, YOZGAT, NEVŞEHİR VE NİĞDE BİRLİKLERİMİZİ ZİYARET ETTİ

GENEL BAŞKAN ÇELİK, YOZGAT, NEVŞEHİR VE NİĞDE BİRLİKLERİMİZİ ZİYARET ETTİ
Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 8 Şubat 2020 tarihinde Yozgat, Nevşehir ve Niğde Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerine birer ziyarette bulunarak yetiştiricilerin sorunlarını dinledi. Ziyaretler kapsamında Yozgat Birlik Başkanı Veteriner Hekim Nevzat Yıldırım, Nevşehir Birlik Başkanı Suat Soner Güven, Niğde Birlik Başkanı Şuayip Demirkol ve Birliklerin üst kurul delegeleri Merkez Birliği seçimlerinde Genel Başkan Çelik’e tam destek vereceklerini ifade ettiler. Yozgat ziyaretinde Çorum Birlik Başkanı Birol Alanbay ve üst kurul delegeleri de yer alarak Genel Başkan Çelik’e destek oldular.
Genel Başkan Çelik, “ Birlik ve beraberlik içerisinde daha güzel hizmetler için tam desteğini aldığım Başkanlarımız ve üst kurul delegelerine şahsım ve sektörüm adına teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum. Durmak yok yola devam..” dedi.
TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Nevşehir Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği ziyaretinde yaptığı açıklamada, küçükbaş hayvan popülasyonunu artırma noktasında 2020'nin hamle yılı ilan edildiğini, kendilerinin de birlikler olarak üzerlerine düşeni yapmak için çalıştıklarını belirtti. Küçükbaş hayvancılığın geldiği noktanın memnuniyet verici olduğunu dile getiren Çelik, "Dışa bağımlı olmaktan kurtuluyoruz. Çünkü küçükbaş hayvan sayımız 50 milyonun üzerinde. Bu bizim için olumlu gelişme. Küçükbaş hayvan eti tüketimine yönlendirme noktasında tüketiciye bu etin faydalarını doğru şekilde anlatmamız lazım. Türkiye'de yaşanan kırmızı et açığının kapatılması koyun keçi sayısının artırılmasıyla mümkündür." diye konuştu.
Yetiştiricilerin sorunları olduğuna da değinen Çelik, şunları kaydetti: "Yetiştiricilerin en büyük sorunlarından birisi çoban sıkıntısı. Yerli çobanları bu mesleğe özendirmemiz, mesleğe bir saygınlık kazandırmamız lazım. 'Çobana kız vermezler.' diye bir algı var. Niye vermesinler, bu peygamber mesleğidir. Bir diğer sorunumuz, bakanlığımız zaman zaman çeşitli hibe destekleri veriyor. Sosyal güvencesi olmayan yetiştiricilerimiz yeşil karttan faydalanıyor. Ama 100 koyun desteği aldığı zaman sosyal güvenceden faydalanamıyor. Komisyon 'Tarımsal destek alıyor' diye değerlendiriyor. Bu verilen sosyal desteğin tarımsal destek olarak kabul edilmemesini, insanların yeşil kartlarının iptal edilmemesini istiyorum."
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020'nin küçükbaş hayvancılıkta hamle yılı ilan edildiğini anımsatan Çelik, konulan bu hedef için çalıştıklarını vurgulayarak, "2023 yılına nüfus başına bir koyun olacak şekilde odaklandık. Göçün tersine dönüşü noktasında yetiştiriciler çok önemli rol üstleniyor. Küçükbaş hayvan popülasyonunu artırdığımız zaman işsizliği de düşürmüş olacağız." ifadesini kullandı.
Genel Başkan Çelik, Niğde Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ziyaretinde ise yetiştiricilerin sıkıntılarını ve isteklerini dinledi. Sohbet eşliğinde geçen ziyarette açıklamalarda bulunan  Çelik, "Sektörümüz önemli bir sektör. Hem insanların sağlıklı beslenmesi, hem de bizim özellikle ihracatçı bir sektör olması durumuna gelmemiz için stratejik sektörü temsil etmeninde mutluluğunu yaşıyoruz. Ben Niğde'ye ziyaretim ani oldu. Planlı olarak ziyarete gelmedim. Plansız bir şekilde ziyarete gelmeme rağmen buradaki üyelerimiz büyük ilgi gösterdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Birliklerimizin sıkıntıları oluyor, bu sıkıntıları da birlikleri gezdiğimde bana iletiyorlar. Sorunlar illa ki vardır. Bu sorunlarımıza Bakanlığımız çok duyarlı çözüm noktasında çok büyük yardımcı oluyorlar." dedi.
Genel Başkan Çelik, "Kısmen sorunlarımız vardır. Bu sorunların başında hayvan başına alınan 25 liralık koyun desteğidir. Bu para hesabına geçtiği zaman tarım desteği olarak gözüküyor ve hayvan yetiştiricimiz Bağ Kur primi yatırmak zorunda kalıyor. Bu yanlış bir uygulamadır. Böyle olunca da çoğu yetiştiricimiz birlikten ayrılmak zorunda kalıyor. Hükümetimizin bu uygulamayı tekrardan gözden geçirmesi gerekiyor." dedi.
Çoban sıkıntısını Afgan çobanların gidereceğine de vurgu yapan Başkan Çelik, "Bu sektörün şaha kaldırabilmek için çoban eksikliğini gidermemiz gerekiyor. Çoban sorunu çözülürse yasal sınırlar çerçevesinde Afgan çobanlarda çalıştırılması konusunda çalışmasına izin ve olanak sağlanırsa çobanlık sıkıntısı çözülecektir. Türkiye'de hayal edemediğiniz insanlarda hayvan yetiştiriciliği yapacaktır. Çünkü Türkiye'nin coğrafyası küçükbaş hayvancılık coğrafyasıdır. Bu yüzden bizim üretmemiz lazımdır. Bizim ithalat ederek değil de ihracat ederek gelişmemiz gerekiyor." diye konuştu.
 
 


Etiketler : GENEL BAŞKAN ÇELİK , YOZGAT , NEVŞEHİR VE NİĞDE BİRLİKLERİMİZİ ZİYARET ETTİ