BOLU, ZONGULDAK, KARABÜK VE KASTAMONU BİRLİKLERİMİZDEN GENEL BAŞKAN ÇELİK E TAM DESTEK

BOLU, ZONGULDAK, KARABÜK VE KASTAMONU BİRLİKLERİMİZDEN GENEL BAŞKAN ÇELİK E TAM DESTEK
Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB ) Genel Başkanı Nihat Çelik, 5 Şubat 2020 tarihinde Bolu, Zonguldak, Karabük ve Kastamonu Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliklerini ziyaret ederek Birlik Başkanları ve üst kurul delegeleriyle Merkez Birliğinin yapılacak olan Genel Kuruluna ilişkin birtakım görüşmelerde bulundu.
Söz konusu illerdeki küçükbaş hayvancılığın daha da geliştirilmesi için yapılacak çalışmaların da görüşüldüğü ziyaretlerde Bolu Birlik Başkanı Mustafa Gülkaya, Zonguldak Birlik Başkanı Aziz Karakurt, Karabük Birlik Başkanı İsmail Bağçe, Kastamonu Birlik Başkanı AdemCanbaz ve Birliklerin üst kurul delegeleri, Merkez Birliği Genel Kurulunda yapılacak seçimler için Genel Başkan Çelik’e tam destek vereceklerini dile getirdiler.
Zonguldak Birlik Başkanı Aziz Karakurt, TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik’e Devrek bastonu hediyesinde bulunurken Çelik, “ Birlik Başkanlarım ve üst kurul delegelerimizden el ele yolumuza devam edeceğimiz sözünü almaktan dolayı memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. Küçükbaş hayvancılığın daha iyi yerlere gelmesi için Başkanlarımın verdiği birlik beraberlik mesajları için kendilerine sevgilerimi sunuyor, teşekkür ediyorum. Ayrıca Zonguldak Birlik Başkanımın şahsıma layık gördüğü hediyesi için de teşekkür ediyor, nice başarılı çalışmalara birlikte imza atmayı temenni ediyorum “ dedi.
Genel Başkan Çelik, ziyaretler kapsamında Karabük’te BRTV ve Kastamonu’da ise Anadolu Ajansına sektörle ilgili çeşitli röportajlar verdi.
TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik, Kastamonu’da Anadolu Ajansı muhabirine verdiği demeçte kırsala ve küçük aile işletmelerine yapılan desteklemelerin şehirler ve metropollere göçü tersine döndüreceğini belirterek, "İnsan köyde yaşadığında hayvancılık yapması şarttır. Coğrafyamız ve iklimimiz de küçükbaş hayvan yetiştirmeye uygundur.” dedi.
Valilik ve belediyelerin de kırsala ilgiyi artırmak için çalışma yapması gerektiğini dile getiren Çelik, "Bakanlığımız desteklemeler veriyor ama mesleğe ilgi duyan gençlerin köyde kalması için valiliklerin, köylere hizmet götürme birliğinin, belediyelerin, bütçelerinden kırsala ilgiyi artırma noktasında gençleri ve yetiştiricileri desteklemesi lazım. Bu, işsizlik anlamında sosyal riski de azaltacaktır." ifadesini kullandı.
Karabük ziyareti sırasında BRTV' ye verdiği röportajda ise küçükbaş hayvancılığın ülkenin milli meselesi ve köylünün de altın bileziği olduğunu vurgulayan Çelik, "Merkez Birliği ve İl Birlikleri olarak hayvan sayımızı artırmak için gecemizi gündüzümüze katarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz." dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla 2020'nin küçükbaş hayvancılıkta hamle yılı olarak belirlendiğini söyleyen Çelik, küçükbaş hayvan sayısının 56 milyona çıkarılmasının öngörüldüğünü ve Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin de 2023 yılı hedefini nüfus başına bir küçükbaş hayvan olarak belirlediğini aktardı.
 Etiketler : BOLU , ZONGULDAK , KARABÜK VE KASTAMONU BİRLİKLERİMİZDEN GENEL BAŞKAN ÇELİK E TAM DESTEK