MERKEZ BİRLİĞİNDE DAMIZLIK YTŞTRCLĞ. DSTK. İLİŞKİN TEBLİĞ ÇALIŞMASI YAPILDI

MERKEZ BİRLİĞİNDE DAMIZLIK YTŞTRCLĞ. DSTK. İLİŞKİN TEBLİĞ ÇALIŞMASI YAPILDI
Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliğinde 16 Şubat 2017 tarihinde Milli Tarım Projesi kapsamında yer alan, Damızlık Koç Teke Yetiştiriciliğinin Desteklenmesine İlişkin Uygulama Esasları Tebliği ile ilgili bir toplantı gerçekleştirildi.
Toplantıya Hayvancılık Genel Müdürlüğü Islah ve Geliştirme Daire Başkanı Dr. Bekir Ankaralı ve Daire Başkanlığından Ali Rıza Akıncı, Halim Uzun, Ömer Bedir Erdem, Merkez Birliğinden Genel Başkan Nihat Çelik, Genel Sekreter Vekili Vedat Koç ve Teknik İşler Müdürü Veysel Ören katıldılar.
Toplantı öncesinde bir konuşma yapan Daire Başkanı Dr. Bekir Ankaralı, toplantının amacının koç teke üretim merkezlerinin kurulmasıyla ilgili olduğunu ifade ederek bu konuda Bakanlar Kurulu Kararının Başbakanlıkta olduğunu ve kararın çıkması ile birlikte tebliğin yayınlanacağını söyledi. Ankaralı, Tebliğ taslağının son şeklinin verildiğini ve Merkez Birliği ile birlikte maddelerin gözden geçirilmesi için bir araya geldiklerini belirterek ağılların hem daha ekonomik olarak yapılması hem de amaca uygun bir şekilde hizmet vermesini hedeflediklerini kaydetti.
TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik ise Dr Bekir Ankaralı ve beraberindeki heyete teşekkür ederek, bu tür çalışmaları eskiden yurt dışında gördüklerini ancak bugün ülkemizde de bu çalışmaların başlamasının sevindirici olduğunu ifade ederek Merkez Birliğinin uhdesinde Ankara’da çok daha kapsamlı, model olabilecek bir koç teke istasyonu kurmak istediklerini söyledi. Kurulacak bu istasyonun yurt dışından gelecek heyetlere de örnek bir işletme olarak tanıtılacağını belirten Çelik, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve büyütülmesi için koç teke test istasyonlarını mutlaka kurulması gereğine işaret etti.
Konuşmaların ardından taslak tebliğin maddeleri üzerinde görüş alışverişinde bulunularak çeşitli değerlendirmeler yapıldı.


Etiketler : MERKEZ BİRLİĞİNDE DAMIZLIK YTŞTRCLĞ. DSTK. İLİŞKİN TEBLİĞ ÇALIŞMASI YAPILDI