ÇELİK; ÇOBANA YAPILAN YATIRIM 85 MİLYONA YAPILMIŞ YATIRIMDIR

ÇELİK; ÇOBANA YAPILAN YATIRIM 85 MİLYONA YAPILMIŞ YATIRIMDIR

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, 24 Haziran 2024 tarihinde Çiftçi TV’de Aybüke Taştan’ın sunduğu “Çiftçiden Haber” programının canlı yayın konuğu olarak gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Çelik, kurban bayramı için kurbanlıkların ülkenin her yerinde kurban satış noktalarında halkın istifadesine sunulduğunu belirterek bayramın maneviyatına uygun olarak geçtiğini ve olağanüstü bir durumun yaşanmadığını söyledi.  Çelik, yetiştiricilerin beklentilerini karşılamayan bir bayram geçirdiklerini ancak vatandaşların kurbanlık bulamama gibi bir durumla karşılaşmadığını ifade ederek bu manada tüm yetiştiricilere teşekkür etti.

Satışa arz edilen kurbanlıkların tümünün satılamadığını ve özellikle büyük şehirlerde satışlarda azalma olduğunu kaydeden Çelik, yetiştiricilerin elinde kalan hayvanların Et ve Süt Kurumunca satın alınmasını anlamlı ve değerli bulduklarını ifade ederek bu manada Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’ya teşekkür etti.

Gençlerin üretimden uzaklaşması konusunda bir umut var mı şeklinde sorulan soruya cevap veren Çelik “ Gençlerimiz için tek yol tarım ve hayvancılıktır. Gençlerimizin tarıma yatırım yapmasını istiyoruz. İnsanlarımızın tarım ve hayvancılıktan el çekmesini istemiyoruz. Gençlerimiz çok para kazanmak yerine Devletimizden kendilerine yol açmasını bekliyor. Dolayısıyla gençlerimize yol açmak için onlara yakın durmamız lazım. Sahaya inip neler istediklerine bakmamız ve onları motive etmemiz lazım. Gençlerimiz ilgi bekliyor, geleceğe emin adımlarla ilerlemeyi istiyor” dedi.

Genel Başkan Çelik, çoban sorununun sektörün kanayan yarası olduğuna dikkat çekerek “ Çoban sorunu çözülmeden sektörün sorunları çözülmez ve sektör büyüyemez. Küçükbaş hayvanların 12 ay boyunca çobana ihtiyacı vardır. En az 10 aylık SGK primleri Devletimiz tarafından karşılanmalı. Yani çobanlar sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmalıdır. Çobana yapılan yatırımın geri dönüşü vardır. Çobana yapılacak yatırımı 85 milyon insanımıza yapılmış bir yatırım olarak görüyoruz.” dedi.

Çelik, çoban sorununun en kısa sürede çözüleceğine inandıklarını belirterek “ Çoban sorununun çözümünde üç tane farklı bakanlığın çalışmaları devam ediyor. Bu konuda bizim de bazı önerilerimiz oluyor. Kesin olmamakla birlikte bu sorunun çözümünde ciddi bir mesafe alındığını düşünüyor ve en kısa sürede çözüme kavuşturulacağına inanıyorum “ dedi.Etiketler : Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik , 24 Haziran 2024 tarihinde Çiftçi TV’de Aybüke Taştan’ın sunduğu “Çiftçiden Haber” programının canlı yayın konuğu olarak gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu.