GENEL BAŞKAN ÇELİK, TGRT HABER CANLI YAYININDA KURBANLIKLARI KONUŞTU

GENEL BAŞKAN ÇELİK, TGRT HABER CANLI YAYININDA KURBANLIKLARI KONUŞTU

Türkiye Koyun Keçi yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 14 Haziran 2024 tarihinde TGRT HABER canlı yayınına katılarak kurbanlıklarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Çelik, programda bayrama çok az bir süre kalmasına rağmen satışların yüzde 15-20 düzeyinde gerçekleştiğini ve bu durumun yetiştiricileri tatmin etmediğini söyledi.

Çelik, kurbanlıklarını satamayıp elinde kalacak yetiştiricilere yardımcı olmak bakımından Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan kalan hayvanların Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınması talebinde bulunarak en kısa sürede bir açıklama yapılmasını beklediğini kaydetti.

İnsanların alım gücünün düştüğünü ayrıca hayvan sayısında da bir azalma olduğunu belirten Çelik, kuzu doğumlarının Ocak ayında başlaması nedeniyle 6 ayını doldurmayan kuzuların kurban satış noktalarına getirilmediğini söyledi. Çelik ayrıca programda kurbanlık vasfına sahip hayvanların niteliklerinden de bahsederek vatandaşların hastalıksız ve kusursuz hayvan seçmelerine özen göstermeleri çağrısında bulundu.

Genel Başkan Çelik, vatandaşların dini kuralları gözeterek kurbanlık hayvanlarını kendileri seçerek kesmeleri veya kestirmeleri gerektiğine işaret ederek marketlerde kurbanlık diye satılanlara itibar etmemelerini belirtti.

Çelik, son olarak kurban bayramı süresince kurbanlık satışlarında artış beklediklerini sözlerine ekleyerek tüm vatandaşların kurban bayramını kutladı.Etiketler : Türkiye Koyun Keçi yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik , 14 Haziran 2024 tarihinde TGRT HABER canlı yayınına katılarak kurbanlıklarla ilgili açıklamalarda bulundu.