GENEL BAŞKAN ÇELİK; OLGUNLAŞAMAYAN KUZULAR FİYATI YÜKSELTTİ

GENEL BAŞKAN ÇELİK; OLGUNLAŞAMAYAN KUZULAR FİYATI YÜKSELTTİ

Bayram yaklaştıkça kurbanlık alışverişi hızlandı. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, küçükbaş hayvanların fiyatının yüksek olmasının ocak ve şubatta doğan kuzuların bayrama kadar yeterli olgunluğa erişmemesinden kaynaklandığını söyledi.

Bayram yaklaştıkça kurban pazarları da hareketlenmeye başladı. Ancak küçükbaş kurbanlık fiyatlarında yüzde 100’e varan artışlar olduğuna dikkat çeken Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Nihat Çelik, bunun nedenlerinden biri olarak da ocak ve şubat ayında doğan kuzuların bayrama kadar yeterli olgunluğa erişmemesini gösterdi.

“6 ayı doldurmuyor “

Kurban edilecek hayvandaki en önemli konunun küçükbaş hayvanın 1 yaş, büyükbaş hayvanın 2 yaş boyutlarında olması gerektiği olduğunu belirten Çelik, "Küçükbaşta 6 aylık hayvan, 1 yaşındaki hayvanın kilosunda ve görüntüsünde olursa kurban oluyor. Kurban Bayramı her yıl 10 gün öne geldiği için ocak, şubat ve mart ayından sonra yapılan doğumlar bayrama kadar 6 ayı dolduramıyor. Dolayısıyla popülasyonda bir düşüş var. Hayvanlar 6 ayı dolduramadığı ve piyasada da azaldığı için kurbanlık fiyatları bu sene biraz yüksek" ifadelerini kullandı.

“Mera ıslahıyla maliyetler düşer “

Yüksek et fiyatlarını düşürebilmek için neler yapmak gerektiğini de anlatan Çelik, şunları kaydeti: "Et fiyatlarının düşmesi, girdi maliyetlerini düşürmek ve üretimi artırmakla mümkün olacaktır. Mera israfı yapmadan, mera ıslahı yaparak maliyeti düşürebiliriz. Böylece gelecek dönemlerde daha rahat hayvan yetiştirebiliriz."Etiketler : Bayram yaklaştıkça kurbanlık alışverişi hızlandı. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik , küçükbaş hayvanların fiyatının yüksek olmasının ocak ve şubatta doğan kuzuların bayrama kadar yeterli olgunluğa erişmemesinden kaynaklandığını söyledi.