ÇELİK; TARIM BAĞ-KUR PRİMLERİ DEVLET DESTEKLİ OLARAK DÜŞÜRÜLMELİ

ÇELİK; TARIM BAĞ-KUR PRİMLERİ DEVLET DESTEKLİ OLARAK DÜŞÜRÜLMELİ
- Asgari ücretin artmasıyla birlikte Tarım BAĞ-KUR primi de 6.900 liraya yükseldi.
- Çiftçi ve yetiştiricimizin tarım BAĞ-KUR primlerini ödemesi daha da zorlaştı.
- Tarım Bağ-Kur Primleri Devlet Destekli Olarak Düşürülmeli..
- Ödenmemiş prim borçları faizsiz kredilendirilmeli…
- Emeklilik prim gün sayısı 7.200 güne düşürülmeli… 
Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Tarım BAĞ-KUR primleri ve emeklilik gün sayısı ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.
Genel Başkan Çelik, Çiftçilerin 2023 yılında ödedikleri 4.628 lira olan en düşük Tarım BAĞ-KUR priminin asgari ücretteki artışla birlikte 2024 yılı için yüzde 49’luk artışla 6.900 TL’ye yükseldiğini belirterek “ 2024 yılı için açıklanan 20.002.50 TL brüt asgari ücrete bağlı olarak artan Tarım BAĞ-KUR primlerinin ödenmesi çiftçi ve yetiştiricilerimiz için oldukça zordur. Yetiştiricilerimiz zaten geçen yılki primleri ödemede güçlük çekiyorlardı şimdi daha da zorlanacakları bir süreç başlamış oldu. Dolayısıyla yetiştiricilerimizi rahat nefes almaları için ödemekte zorlandığı primlerden kurtaracak bir yol bulunmalıdır” dedi.
Genel Başkan Çelik, ödenmemiş olan prim borçlarının kredilendirilmesi gerektiğini belirterek “ Sosyal güvenlik primlerinin yüksek olması nedeniyle ödeme güçlüğü içerisine giren çiftçi ve yetiştiricilerimizin ödenmemiş prim borçlarının Ziraat Bankasının hayvancılık kredileri faslından faizsiz kredi imkânı sağlanarak ödeme kolaylığı getirilmesi yetiştiricilerimize rahat bir nefes aldıracağı gibi kayıt dışılığı da azaltacaktır” dedi.
Diğer yandan çiftçi ve yetiştiriciler için 9 bin olan emeklilik prim gün sayısının çeşitli sektörlerde çalışan işçilerde olduğu gibi 7.200 güne düşürülmesi talebinde bulunan Çelik, “ Gece gündüz demeden bağında bahçesinde ahırında ağılında çalışan ve 9 bin günde emekliliği hak kazanan çiftçi ve yetiştiricilerimizin diğer sektörlerde çalışan işçiler gibi 7.200 günde emekli olmalarının sağlanmasının hakkaniyetli olacağı düşüncesindeyiz. Bu konuyu defalarca gündeme getirdik. Hükümetimizin de bu konuda çalışmalar yaptığını biliyoruz. İnşallah yeni yılda bu düzenleme yapılarak çiftçi ve yetiştiricilerimize bekledikleri müjdeli haber biran önce verilir” dedi.
 


Etiketler : Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik , Tarım BAĞ-KUR primleri ve emeklilik gün sayısı ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu.