TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 100 YILINDA TARIM VE ORMANCILIK TARİHİ SEMPOZYUMU BAŞLADI

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 100 YILINDA TARIM VE ORMANCILIK TARİHİ SEMPOZYUMU BAŞLADI

Ülkenin tarım ve ormancılık tarihinin masaya yatırılacağı Türkiye Cumhuriyetinin 100 Yılında Tarım ve Ormancılık Tarihi Sempozyumu başladı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ankara'da bir otelde düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 Yılında Tarım ve Ormancılık Tarihi Sempozyumu'na katıldı. Bakan Yumaklı burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci yüzyılında nereden nereye gelindiğini akademik anlamda kayıt altına almak gerektiğini söyledi.

Söz konusu çalışmaların, gelecek nesiller için, üzerine bir şeyler konulması açısından çok kıymetli olduğunu belirten Yumaklı, "Buradan çıkacak sonuçları mutlak suretle yakından takip edeceğim. Sempozyumun, buradan ilham alarak, dünyanın da kabul ettiği bu çok önemli tarım sektörünün birer mensubu olacak ve katkı verecek olan değerli öğrenci kardeşlerime bir başlangıç noktası olmasını diliyorum." dedi.

Bakan Yumaklı, daha sonra Bakanlığının TBMM'de gerçekleştirilecek bütçe görüşmelerine katılmak üzere salondan ayrıldı.

Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yüksel Özgen de tarım ve medeniyet arasındaki ilişkinin çok kuvvetli olduğuna işaret ederek, en az 1000 yıldır Türk yurdu olan Anadolu'nun zirai işlemlerin sahası olduğunu dile getirdi. Özgen, Cumhuriyet'in kurulması için yürütülen çalışmalarda zirai faaliyetlerin modernize edilmesi için de harekete geçildiğini anlattı.

Tarım ve ormancılık literatürüne sosyal ve beşerî bilimler bütünlüğü içinde katkı sunmak amacıyla gerçekleştirilecek sempozyumda, 50 akademik bildiri 12 akademik oturumda sunulacak. Sempozyumda tarım tarihinden arazi mülkiyetine, Yörük kültüründen günümüzün çiftçi profiline, Osmanlı dönemindeki hayvan hastalıklarından savaş yıllarındaki tarım politikalarına, meteorolojik doğal felaketlerden ormancılık politikasına kadar birçok konuda bildiriler yer alacak. Bunun dışında sektör paydaşlarından TOBB'a bağlı meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, sanatçılar, önder tarım gençliği, tarım gazetecileri ile Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı enstitüler ve genel müdürlükler çeşitli konulardaki bildirilerini düzenlenecek özel oturumlarda sunacak.

Ankara Üniversitesi Ziraat ve Veteriner Fakülteleri, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi, Bakanlık ilgili birimleri, sivil toplum kuruluşları ve üretici birliklerinin de düzenlenmesine katkı verdiği sempozyuma; bakanlar, bürokratlar, akademisyenler, sektör paydaşları, hizmet sağlayıcılar, araştırmacılar, tarihçiler, sanatçılar, gazeteciler, yazarlar, konuyla ilgili uzmanlar ve öğrenciler katılıyor.

Sempozyuma katılım sağlayan Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik “ Tarım ve Ormancılığın tarihine ışık tutacak olan bu sempozyumdan faydalı sonuçlar çıkması temennilerimle sektörümüz adına Bakanımız Sayın İbrahim Yumaklı ve Türk Tarih Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Yüksel Özgen ile emeği geçen herkese teşekkürlerimi arz ediyorum.” dedi.Etiketler : Ülkenin tarım ve ormancılık tarihinin masaya yatırılacağı Türkiye Cumhuriyetinin 100 Yılında Tarım ve Ormancılık Tarihi Sempozyumu başladı.