ÇELİK, TV 100 DE KIRMIZI ET FİYATLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

ÇELİK, TV 100 DE KIRMIZI ET FİYATLARINA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 8 Aralık 2023 tarihinde TV100 de Kerem Kırçuvalın sunduğu 9dan 12ye programına canlı bağlanarak kırmızı etteki fiyat artışlarına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Çelik, kuzu eti fiyatlarındaki artışın dönemsel olduğunu belirterek “ Son zamanlarda etle ilgili haberleri bizde izliyoruz. Bazı konuşmacıların yaptığı açıklamalar konudan uzak olduğunu gösteriyor. Aslında son dönemde kuzu fiyatlarındaki artış kuzuların doğum döneminde olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer konuşanlar sezonun doğum sezonu olduğunu ve piyasalarda kuzunun en kıt olduğu zaman olduğunu bilselerdi bu oyuna yalana da ortak olmazlardı “ dedi.

Çelik, Balıkesir kuzusu algısına da dikkat çekerek “Sadece kuzu eti üzerinden bir algı oluşturmak, fiyatları alt üst etmek ve bunun maliyetlerini arttırmak diğer etlere de bunu yansıtmaları doğru bir şey değil. Balıkesir kuzusunun kaliteli, etinin de lezzetli olduğunu biliyoruz. Fakat Balıkesir kuzusu bizim mevcut kuzu üretimimizin içindeki payı %2,5’dir. Dolayasıyla İstanbul’un ihtiyacını karşılayacak kapasitede değildir.” şeklinde konuştu.

Rekabet Kurumunun et sektörü için inceleme başlatmasına ilişkin görüşlerini dile getiren Çelik, “ Son dönemde Rekabet Kurumunun yapısal sorunların ayrıntılı bir şekilde tespiti ve çözüm önerilerin geliştirilmesine yönelik sektör incelemesi başlatmasını 280 bin yetiştiricimiz ve 85 milyon insanımız adına memnuniyetle karşılıyoruz. Üretici ile tüketici et ile tırnak gibidir. Biri olmazsa diğerinin de varlığının bir anlamı yoktur. Hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyacak şekilde fiyat dengesinin kurulması olmazsa olmaz bir durumdur. Dolayısıyla Üretici ile tüketici arasında mekik dokuyan aracılar kesinlikle aradan çıkarılmalıdır. Fırsatçılık yaparak fahiş fiyatlarla et veya diğer gıdaları satarak haksız kazanç sağlayan kişi veya kurumlar çok sıkı denetlenerek en ağır cezalar verilmelidir. Yetiştiricinin emeğine, tüketicinin sofrasına zehir katanlar ne olursa olsun hak ettikleri cezayı almalıdırlar. Et fiyatları belirlenirken Üretici Birliklerinden bilgi alınması gerekmektedir.   Bu bağlamda Rekabet Kurumunun yapısal sorunların ayrıntılı bir şekilde tespiti ve çözüm önerilerin geliştirilmesine yönelik sektör incelemesi başlatması çok önemlidir” dedi.

Genel Başkan Çelik, canlı hayvan ve et ithalatının et fiyatları için uzun vadede çözüm olamayacağına dikkat çekerek “ Et ve Süt Kurumunun piyasaya etkin bir şekilde müdahale etmesi gerekmektedir. İthalat kısa vadede et fiyatlarının düşürülmesinde geçici bir çözüm sağlarsa da uzun vadede bir faydası olmaz. Uzun vadede ithalatın zararını yine bizim yerli üreticilerimiz görür. Dolayısıyla da tüketicilerimiz bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir.” dedi.Etiketler : Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik , 8 Aralık 2023 tarihinde TV100 de Kerem Kırçuvalın sunduğu 9dan 12ye programına canlı bağlanarak kırmızı etteki fiyat artışlarına ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu.